flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

АНАЛІЗ застосування норм ЦПК України, що регулюють провадження у цивільній справі до судового розгляду та проведення попереднього судового засідання.

АНАЛІЗ

застосування норм ЦПК України, що регулюють провадження у цивільній справі до судового розгляду та проведення попереднього судового засідання.

 

Новий цивільний процесуальний кодекс України прийнятий Верховною Радою України 18 березня 2004 року, набрав чинності з 1 вересня 2005 року. ЦПК України 2004 року має на меті забезпечити повноцінне функціонування судової системи шляхом врегулювання порядку провадження у цивільних справах у судах у відповідності з Конституцією України та законами України, дозволить судам реалізувати покладені на них обов’язки, забезпечити правильний та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених або оспорюваних прав та свобод фізичних і юридичних осіб, а також охорону державних та громадських інтересів. Цей кодекс містить ряд принципово нових положень, спрямованих на забезпечення здійснення швидкого і справедливого судочинства, дотримання прав учасників цивільного процесу.

Судді Верховинського районного суду вивчили новели цивільного Кодексу, коментарі, думки вчених та правильно в основному застосовують їх.

Провадження у справі до судового розгляду регулюється главою 3 розділу 3 ЦПК України, у якій визначені процесуальні дії суду з підготовки справи до судового розгляду та проведення попереднього судового засідання.

Підготовка справи до судового розгляду розпочинається з дня постановлення ухвали про відкриття провадження у справі, після чого суддя, згідно зі ст. 127 ЦПК України, невідкладно надсилає особам , які беруть участь у справі, копію відповідної ухвали, відповідачу також копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів, які згідно з ч. 1 ст. 120 ЦПК України позивач повинен подати суду.

Право відповідача на заперечення проти позову, передбачене ст. 128 ЦПК України, відповідачами на практиці використовується вкрай рідко.

У 2010 році надійшло 431 позовних заяв, з них - по 377 відкрито провадження у справі, по 16 - відмовлено у відкритті провадження, 53 позовних заяв повернуто позивачам (29 в зв’язку з не усуненням недоліків, 1 із надходженням заяви про повернення позову).

Згідно зі ст. 130 ЦПК України попереднє судове засідання проводиться з метою з’ясування можливості врегулювання спору до судового розгляду, де суд з’ясовує питання чи визнає відповідач позов, чи не відмовляється позивач від позову, та чи не бажають сторони укласти мирову угоду або передати справу на розгляд третейського суду.

Верховинським районним судом у попередньому розгляді було розглянуто 43 цивільних справ, з них 43 - прийняте визнання позову відповідачем.

Якщо спір не врегульовано у порядку, визначеному ч. 3 ст.130 ЦПК України, то суддя з'ясовує, якими доказами кожна сторона буде обґрунтовувати свої доводи чи заперечення щодо невизнаних обставин, та встановлює строки їх подання, що суперечить ч. 2 ст.27 ЦПК України та ст. 131 ЦПК України, згідно яких сторони зобов'язані подати свої докази чи повідомити про них суд до або під час попереднього судового засідання у справі. Одним із спірних питань, яке виникає під час попереднього судового засідання, є питання строків подання доказів та поновлення строків на їх подання.

В разі не врегулювання спору, суд визначає, які процесуальні дії необхідно вчинити до судового розгляду та визначає час і місце судового розгляду, що ставить суддів в ситуацію, коли вони завчасно мають передбачити строки виконання судових ухвал про проведення експертизи, виконання судових доручень та проведення інших дій до судового розгляду. Тому вважаємо за доцільне щоб п. 9 ч. 6 ст. 130 ЦПК України був виключений, оскільки питання призначення справи до судового розгляду врегульоване ст. 156 ЦПК України, або викладений в новій редакції, згідно з якою у випадку відсутності  необхідності у проведенні  підготовчих дій, суд визначає час та місце судового розгляду.

Дача судових доручень та їх виконання повинні проводитись з додержанням ст. 132 ЦПК України, але в ній не визначені строки, на протязі яких судом повинно бути виконане судове доручення. Тому у випадку тривалого його виконання нерідко порушуються строки розгляду справ передбачені ст. 157 ЦПК України.

У Верховинський районний суд в 2010 році надійшла 1 заява про забезпечення позову у справі, відповідно до ст. 151, 152 ЦПК, яка повернута в зв’язку з тим, що вони подані без додержання вимог ст. 151 ЦПК України, не зазначені причини, в зв’язку з якими потрібно забезпечити позов.

Після проведення всіх дій, необхідних для розгляду справи, суддя постановляє ухвалу, в якій зазначає, які підготовчі дії ним проведені, і встановлює дату розгляду справи. Всі справи призначаються до розгляду не пізніше 7 днів після закінчення дій підготовки до судового розгляду. У разі, якщо в ході проведення попереднього судового засідання визначено, що справа підготовлена до судового розгляду і проводити підготовчі дії не потрібно, суд відповідно до п. 9 ч. 6 ст.130 ЦПК України визначає час і місце судового розгляду з урахуванням строків повідомлення.

 

Суддя Верховинського

районного суду                                    ______________                   М.П. Данилюк

 

Вик.: Кошелюк Г.А.

(03432) 2-11-38